Důvody kastrace kocourů
Nejčastějším důvodem, proč se majitel rozhodne pro tento zákrok u svého zvířete, bývá snaha zamezit projevům samčího sexuálního chování. V případě kocourů to znamená především omezit toulání, značkování močí spojené s nežádoucím zápachem a rvačky s jinými kocoury.
Vhodný věk ke kastraci
Zákrok lze provést prakticky kdykoli od třetího měsíce věku, doporučujeme však až dobu kolem jednoho roku z důvodu dokončení somatického (tělesného) i psychického vývoje. Zvířata kastrovaná v mladším věku mohou vypadat indiferentně, zachovávají si juvenilní (dětský) vzhled, tzn. nelze rozeznat, jedná-li se o kočku či kocoura dle vnějšího vzhledu. Součástí nedospělého tělesného stavu, který přetrvá, je pak menší penis a s tím související úzká močová trubice, která je příčinou zvýšeného rizika ucpání močové trubice močovým pískem v pozdějším věku (především v kombinaci s dalšími faktory jako je obezita, málo pohybu). Nutno však poznamenat, že onemocnění dolních močových cest řešíme velmi často i u kocourů kastrovaných ve vhodném věku. Obecně platí pravidlo, že nejvhodnější je kocoura kastrovat, jakmile začne značkovat. Naopak kastrování kocoura v pozdějším věku nemusí mít požadovaný efekt, neboť některé chování se stane zvykem a ani absence hormonů v organismu jej nemusí ovlivnit.
Co je kastrace a jak se provádí
Jedná se o bilaterální odnětí samčích pohlavních orgánů - varlat v celkové anestézii. Z hlediska chirurgie se nejedná o složitý zákrok. Standardně používáme injekční anestézii, intramuskulární (do svalu) nebo intravenózní (do žíly), která je zdravými zvířaty bez potíží snášena. Druh narkózy volíme dle požadavků majitele a možností spolupráce s kocourem. Podmínkou k bezpečnému uspání je lačný žaludek, tzn. odebrat kocourkovi jídlo i mléko 12 hod. před zákrokem a nechat pít pouze vodu. Před zákrokem také aplikujeme analgetika a depotní (dlouho působící) antibiotika. V narkóze připravíme šourek holením strojkem či trháním chloupků a desinfikujeme operační pole. Následně nařízneme šourek na dvou místech, nad každým varletem je samostatný řez. Vybavíme obě varlata a každému zvlášť se podváže semenný provazec a vyživující céva vstřebatelným šicím materiálem. Poté se obě varlátka odstřihnou a ligované semenné provazce se nechají vklouznout zpět do operačních ranek. Na závěr aplikujeme do ranek antibiotický zásyp a zákrok je u konce. Kastrační rány se u kocourů nešijí, ponechávají se otevřené, aby ranný sekret mohl volně odtékat a nedocházelo k otokům. Jedná se pouze o miniaturní množství tekutiny. Celý zákrok i s přípravou trvá okolo 15ti minut. Kocourka však vydáváme zpět do péče majitele raději za cca 1-2 hodiny, kdy je již zcela probuzen. Kocour by měl být poté držen v domácím prostředí alespoň 1-2 dny. Na kontroly většinou není nutné docházet.
Komplikace kastrace kocoura
S komplikacemi se vzhledem k množství prováděných kastrací setkáváme jen minimálně. Může však dojít k infekci kastračních ran, sklouznutí podvazů či nesnášenlivosti na některá z použitých anestetik, léčiv nebo vláken. Pokud budete po kastraci svého kocourka pozorovat otoky nebo krvácení ze šourku, nechutenství nebo jiné projevy nemoci, navštivte neprodleně svého veterináře.
Chování kocoura po kastraci
Úpravu samčího chování nelze očekávat po kastraci okamžitě, její efekt se nejdříve ukáže za několik týdnů až měsíců, poté co se metabolizuje zbytkový testosteron v těle zvířete.
Vzhledem ke změně hormonálních poměrů v organismu je třeba dbát na životosprávu zvířete. Tloustnutí kocourka se vyhnete dodržováním stravovacích návyků, ev. krmením granulemi s označením Light, které mají nižší kalorickou hodnotu. V poslední době jsou na trhu i tipy krmiv určené pro kastrovaná zvířata, která zohledňují riziko zvyšování váhy po kastraci i zvýšené riziko tvorby močových kamenů. Mýty o tom, že kastrovaní kocouři přestanou lovit myši nemůžeme potvrdit. Kocouři po kastraci nemění zásadně své zvyklosti, pouze samčí pudové chování je mnohem mírnější
Zdroj: moje-kocka.cz
Ve zkratce..
Operační pole zbavíme chlupů a vydesinfikujeme. Sterilně nařízneme kůži šourku a obaly varlete a varle vypreparujeme. Podvážeme cévu a chámovod a varle odřízneme. Totéž opakujeme na druhé straně. Kastrační ránu necháváme u kocoura otevřenou (nešije se), psovi zůstanou asi 2-4 stehy, které za 10 dní vyjmeme.
Kastrace je prevencí i pro nádory na mléčné žláze.
Zleva shora: viditelný nádor, nádor před operací a po operaci. 
Desetkrát o kastraci.
O kastraci jsem už jeden článek psala ( Kastrace - 7.12.04 ),protože se však kolem kastrace objevilo nejvíce otázek a k článku bylo mnoho komentářů,rozhodla jsem se tento článek pojmout trochu jinak.Z větší části bude psán jako odpovědi na nejčastější dotazy vás,čtenářů.
1.Kdy kastrovat kočku? Nejvhodnější doba pro kastraci je mezi sedmi měsíci až rokem.Pokud kočku necháte kastrovat před první říjí značně se omezí riziko vzniku rakoviny prsních žláz.
2..Kdy kastrovat kocoura? U kocourů se doporučuje věk mezi deseti měsíci až jedním rokem.
3.Kastrují se i koťata? Ano,jedná se však většinou o koťata odchycené Městskou policií,tedy o koťata divoká,která jsou již schopna samostatného života a jejich matka je již odstavila.Tyto koťata se po kastraci označí značkou do ucha a jsou vypuštěna zpět do míst,kde byla odchycena.Koťata po kastraci nabízí veterináři k umístění a ty šťastnější tak mohou najít nový domov.Pokud by jste se rozhodli nechat vykastrovat kočku mladší šesti měsíců,musíte počítat s tím,že nebude mít v dospělosti vzhled typický pro kočku,totéž platí i u kocourů.
4.Může kocour po kastraci značkovat? Ne,pokud se tak děje,tak snad jedině v případě,že kocour měl před kastrací jen jedno varle. Jinak se jedná o to,že po kastraci se tvoří větší množství močového sedimentu,kocour má tedy tendenci častěji močit.Také je zde riziko vzniku písku v moči,tedy i kamenů, a proto by se měla moč kastrovaných kocourů okyselovat.Okyselit ji můžete pomocí léků,které doporučí veterinář,často však stačí podávat krmivo speciální pro kastrované kočky.
5.Provádí se kastrace v celkové narkóze? Ano,dávka uspávacího prostředku se stanoví podle váhy zvířete.Doporučuji nechat si kočku před kastrací zvážit veterinářem,nebo kočku zvážit doma a veterináři pouze sdělit váhu,aby nedošlo k předávkování zvířete.U kocourů je zákrok „jednodušší“,kocouři se budí z narkózy většinou velmi brzy po zákroku.U koček je zákrok složitější,proto není nic divného na tom,když kočku po zákroku dostanete ještě zcela neprobranou.
6.Může se kočka po kastraci mrouskat? Ne,šlo by o zcela výjimečný případ.Pokud se jedná opravdu o kastraci a ne o podvázání.Příroda je ovšem nevyzpytatelná a tak je možné,že vše je vyvoláno podvěskem mozkovým,tedy rozhodně ne hormony.
7.Kdy kastrovat kočku po porodu? Kastrace koček po porodu se provádí kolem devátého týdne věku koťat.V této době již jsou koťata postupně odstavována a u koček žijících převážně venku se může dostavit další říje a je tedy riziko dalšího zabřeznutí.
8.Dá se před kastrací zjistit,zda kočka není březí? Samozřejmě dá,ovšem jen na vaši žádost a v případě,že máte podezření,že kočka může být březí. Vyšetření provádí veterinář pomocí ultrazvuku.
9.Změní se povaha po kastraci? V podstatě jsou kočky po kastraci přítulnější,je to však tím,že jsou potlačeny rozmnožovací pudy,kocouři se netoulají a zvířata více přilnou ke svým majitelům.
10.Tloustnou kočky po kastraci? Kastrace sníží denní energetickou potřebu vaší kočky,proto se může objevit přibývání na váze,obezita a s ní spojené zdravotní problémy.Předejít tomu můžete tak,že kočku po kastraci nebudete krmit stejným krmivem,ale zvolíte krmivo speciálně určené pro kastrované kočky v dávkách doporučených výrobcem.
A co závěrem?
Rozhodnutí,zda kastrovat nebo nekastrovat svoji kočku závisí jen na vás.Není však důvod kastrace se obávat a pokud kastrace přispěje ke spokojenému životu vaší kočky,je zcela jistě namístě.